Защитената местност попада изцяло на територията на община Батак и има площ от 102.6 ха. Обявена е през 1975 година с цел опазване на характерен ландшафт. Основна функция на ЗМ е ролята на буфер към разположения на север резерват “Дупката”.
Защитената местност попада изцяло на територията на община Батак и има площ от 102.6 ха. Обявена е през 1975 година с цел опазване на характерен ландшафт. Основна функция на ЗМ е ролята на буфер към разположения на север резерват “Дупката”.
Защитена местност “Кемера” е сравнително отдалечена от населени места и пътища. Като изходни пунктове за посещението на ЗМ могат да се ползват:
През Кемеров мост преминава маркиран туристически маршрут от село Борино (на юг) до ловен дом “Борово” и едноименното горско стопанство на север. Маршрутът е маркиран с червена туристическа маркировка и преминаването му отнема 9 – 10 часа.
Преминаването по този маршрут изисква добра предварителна подготовка и планиране, но едновременно с това дава възможност на посетителя да се докосне до едни от най-дивите и съхранени места в сърцето на Западни Родопи. Преминавайки по този маршрут освен защитена местност “Кемера” ще имате възможност да се докоснете до впечатляващата природа на резерват “Дупката” и защитените местности “Сърнена поляна”, “Поречието на Девинска река” и “Балабанлии”.
Основните заплахи са свързани с безпокоенето на дивите обитатели на района, бракониерския лов, замърсяването от човешка дейност и опасността от възникване на пожари.
Спазвайте стриктно режимите на Защитената местност!
Кемеров мост – градежът му е впечатляващ заради идеалната форма на полуокръжност на свода и стабилната структура от речни камъни без спойка, удържала столетия на предизвикателствата на времето. Контурът на свода е оформен от дялани четвъртити камъни за стабилност, които допълват удивителния вид на тази архитектурна забележителност. Основите на моста са датирани от по-стари времена, но в настоящия си вид той е издигнат през XVII в. Между 1670 и 1678 година е ремонтиран във връзка с посещение на турския султан на лов в района на Доспат. Според някои археолози оттук е минавал стар римски път, свързващ Филипопол (днешен Пловдив) с Филипи (античен град между Драма и Кавала в Гърция).
Заповед No.3899 от 15.09.1975 г., бр. 86/1975 на Държавен вестник 1-6-36-3899-1975
Опазване на характерен ландшафт.
Забранява се сечене, чупене, изкореняване, обелване на цели дървета или части от тях, дълбаене подписи, засичане, боядисване, забиване на гвоздей, както и всякакви действия, които водят до повреждане или унищожение на растителността.
Забранява се пашата на добитък от всякакъв вид и през всякакво време
Забранява се палене на огън извън определените за тази цел места
Забранява се преследване, ловене и убиване на всякакви животни, а така също събиране и унищожаване яйцата на птиците и повреждане гнездата им.
Забранява се ловуването и гърменето с огнестрелно оръжие и други средства.
Забранява се замърсяване на водите в изворите, реките, езерата и изкуствените басейни
Забранява се повреждането или разрушаване чрез къртене, копаене, драскане по скалите или скалните образувания, намиращи се на границите на обекта.
Забранява се копаене и вадене на пясък, глина и събиране на почвената покривка
Забранява се повреждане на съществуващите пътища, или отваряне на нови такива, както и преминаването на каквито и да било превозни средства по алеите определени за пешеходци
Забранява се повреждането по какъвто и да е начин на съществуващите държавни и обществени постройки
Забранява се строеж на сгради и пътища, извън местата определени за тази цел с плана за благоустрояването на защитените местности
Забранява се повреждането и унищожаването по какъвто и да е начин служебните надписи, табели, пътеводни знаци и други съоръжения, както и поставянето на нови такива без разрешението на съответните горски стопанства
Разрешава се залесяване на голите площи
Разрешава се стопанисването на селскостопанските земи по досегашния начин.
Разрешава се бране на някои растения с научна цел в ограничени количества.
Разрешава се извеждане на санитарни, отгледни или формировъчни сечи.
Разрешава се във вечнозелените насаждения на горите да се извеждат изборна, групово-изборна и постепенна сечи с удължен период на възобновяване
Разрешава се в насаждения предвидени за реконструкция, залесяванията да се извършват с ценни от горско-стопанско и украсено гледище дървесни видове с мозаична структура на културите с оглед разнообразяването на ландшафта.
Припокриване (частично или пълно):
ЗЗ по директивата за птиците: Западни Родопи
Преди да подадете сигнал за нередност в рамките на ЗМ “Кемера”, моля уверете се: